MS27466T25B46P
Total: 0.00
Manufacturer Availability Unit Price Qty Subtotal Action
Souriau
11
Out of stock
Out of stock
Total: 0.00
SKU
MS27466T25B46P
Specification MIL-DTL-38999
Shielding Yes
Connector Type Circular
Connector Style Receptacle
Mounting Type Wall - Front Mount - Thru Holes
Contacts of 46
Contact Style Pin
Termination Method Crimp
Crimp Wire Gauge 24, 22, 20, 18, 16, Coax
Insert Arrangement 25-46
Contact Size 40#20,4#16,2#8 (Coax)
Contacts Supplied Yes
Contact Material Copper Alloy
Contact Plating 50 microinches Gold Plate
Contact Mating Life 500
Shell Material Aluminum Alloy
Shell Plating Olive Drab Cadmium
Shell Color Olive Drab
Insert Material Hard Dielectric
Grommet and Seals Material Silicone
Amperage Rating 3A & 5A & 7.5A & 10A & 13A & 46A
Operating Voltage AC V RMS Max 1800
Operating Temperature F C -85°F to 347°F (-65°C to 175°C)